Strona Główna

O Nas

Kronika

Kontakt

Ksiązka Gości

Linki

Muzyka

Galeria

 

 10 lat  .......

Każda rocznica skłania do zatrzymania się choć na chwilę i spojrzenia wstecz. Wszystko zaczęło się zaledwie 10 lat temu, a właściwie jeszcze wcześniej. Czasami mam wrażenie jakby to wszystko było zaledwie kilka miesięcy temu...

Od momentu pojawienia się w naszej Parafii ks. Dariusza Dawida młodzież jaworzańsko-jasienicka zaczęła uaktywniać się wokalnie. Początkowo były to okazjonalne występy z okazji „Adwentówek”, co miało miejsce w grudniu 1993 i 1994r.. Były to występy na zasadzie „pospolitego ruszenia na scenę w jaworzańskiej salce” głównie grupy młodzieżowej działającej w Jasienicy.Od samego początku swojego pobytu w parafii jaworzańskiej ks. Darek namawiał członków ówczesnych Młodzieżówek do stworzenia zespołu wokalnego. Zaraził nas swoim optymizmem i entuzjazmem, zachęcał aby nie bać się nowych wyzwań. Wykazał niesamowity upór i determinację w namawianiu nas do stworzenia czegoś, czego w naszej parafii nigdy nie było! Momentem przełomowym był okazjonalny występ „Sistersbandu” Ani, Eli i Zosi Zender oraz Małgosi Penkala z okazji urodzin naszego duszpasterza w listopadzie 1996 roku, gdzie zaśpiewałyśmy po raz pierwszy „Błogosławieństwo” na 3 głosy.

W początkach kwietnia 1997 roku rozpoczęły się regularne próby zespołu młodzieżowego. Początkowo odbywały się w mieszkaniu ks. Darka, ponieważ śpiewała z nami jego żona Krysia, która w początkowym okresie współtworzyła repertuar. Nasz debiut miał miejsce w maju 1997 roku na uroczystości Dnia Matki w sali parafialnej w Jaworzu. Zaraz potem zostaliśmy rzuceni na głębszą wodę - otrzymaliśmy propozycję występu na Dniach Jakubowych w parafii ustrońskiej, z której to oferty skwapliwie skorzystaliśmy. W sierpniu 1997 roku małe przedstawicielstwo zespołu – 6 osób wystąpiło w Sopocie, wprawdzie nie w Operze Leśnej, lecz w naszym sopockim kościele. Latem próby odbywały się w domach poszczególnych członków zespołu. W tym czasie do zespołu należało ok. 15 osób. Zaczęliśmy brać czynny udział w nabożeństwach związanych ze świętami roku kościelnego, pamiątkami założeń, nabożeństwami młodzieżowymi. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że od października 1997r. nasz zespół skupiał nie tylko członków parafii w Jaworzu ale także ze Starego Bielska a to za sprawą uczestnictwa w nim Piotra Wieji oraz Ani Klimczak, która dołączyła do nas rok później.

W styczniu 1998 roku zainaugurował swoją działalność kabaret, który wystawił niestety tylko jedno widowisko pt. „Zabijaczka”. Zostaliśmy poproszeni o zrobienie tła muzycznego na ludowo. Odbyły się trzy wspólne występy: 24 stycznia 1998r. w czasie spotkania młodzieżowego w Jaworzu, 20 lutego 1998r w czasie balu zorganizowanego przez młodzież naszej Parafii w sali na Bierach oraz 8 marca 1998r w czasie spotkania młodzieżowego w Hażlachu. Sztandarowym utworem ludowej części naszego repertuaru została „Ballada o babuciu”!

W Niedzielę Cantate tegoż roku otrzymaliśmy w czasie nabożeństwa w Jaworzu nazwę „Cantate” i był to w zasadzie koniec początkowego entuzjazmu i zapału do śpiewu. Nasza grupa skurczyła się liczebnie. Ponadto ks. Darek został we wrześniu 1998r przeniesiony do Bielska, a w rok później do Zabrza co spowodowało również pewne rozgoryczenie wśród członków Cantate. Z początkowych 15 osób w najgorszych momentach było nas ok 8, 9 osób. Był taki „dramatyczny” występ w Domu Dziennego Pobytu w Bielsku-Białej przy ul. Brodzińskiego - 12 stycznia 1999r. kiedy to 6-cio osobową grupą śpiewaliśmy kolędy dla podopiecznych tego Domu. Początkiem wyjścia z kryzysu i odbudowy liczebności zespołu był rok 2000. Mieliśmy zaśpiewać podczas ślubu Asi Mendroch i Piotra Wieji co było niezwykle trudne, ponieważ oboje z nami śpiewali i bez nich pozostała nas niewielka garstka. Wtedy poprosiłam zaprzyjaźnione ze mną małżeństwo Ulę i Jana Śliwków ze Starego Bielska o pomoc przy śpiewie podczas tego ślubu a było to w lutym 2000r. Od tego czasu pozostali z nami i oficjalnie zostaliśmy zespołem dwuparafialnym. Wtedy też zgłosiłam „Cantate” do grona Chórów Diecezji Cieszyńskiej. W roku 2000 dwukrotnie (w marcu i w listopadzie) odwiedziliśmy ks. Darka w Zabrzu i to były pierwsze nasze wyjazdy poza Diecezję (nie licząc występu w Sopocie). W grudniu 2000r było nas już 12 osób.

W 2001 roku obok zwiększonej liczby nabożeństw w czasie roku kościelnego, w których służyliśmy pieśnią (za sprawą śpiewu w kościołach w Starym Bielsku oraz w Kamienicy) śpiewaliśmy również w Drogomyślu oraz na Pamiątce Założenia w Mazańcowicach. W październiku w zastępstwie Chóru Parafialnego pojechaliśmy w 9 osób do parafii partnerskiej w Sandhausen. W grudniu tego samego roku zostaliśmy zaproszeni do Warszawy do Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przez naszego byłego członka, wtedy kościelnego w tejże parafii a obecnie księdza, Marcina Pysza. W następnym roku, na przełomie maja i czerwca, udało nam się odwiedzić parafię w Mrągowie oraz w Rynie.

W pierwszych pięciu latach działalności zespołu zaliczyliśmy wzloty i upadki zapału i chęci do systematycznego ćwiczenia. Jednak wyszliśmy z tego impasu i w następnych pięciu latach rozwinęliśmy naszą działalność poprzez większą ilość wyjazdów poza naszą parafię, nie tylko po Diecezji Cieszyńskiej, ale również w diasporę. Odwiedziliśmy parafie w: Lasowicach, Koninie, Opolu, Brzegu, Toruniu, Wołczynie, Bytomiu- Miechowicach, Czerwionce Leszczynach, Orzeszu i w Studzionce.

O naszych wyjazdach mogłeś Szanowny Czytelniku przeczytać na łamach Informatora Parafialnego od 2001r oraz na stronie internetowej: www.cantate.starebielsko.org

Cały czas aktywnie staramy się uczestniczyć w miarę naszych możliwości i repertuaru w nabożeństwach a także wielokrotnie śpiewaliśmy w różnych Domach Opieki i w Kościołach innych wyznań.

Chciałabym korzystając z okazji przekazać kilka podziękowań. Przede wszystkim dziękuję ks. Dariuszowi Dawidowi z Zabrza za impuls do stworzenia tej grupy oraz za wsparcie duchowe w pierwszych latach istnienia „Cantate”. Dziękuję byłym członkom Zespołu za wkład pracy, serca i poświęconego czasu na próby i występy, za to że współtworzyliście „Cantate”. Chciałabym szczególnie podziękować wszystkim " pięciu siostrom Zender" tj.: Janinie Wieja, Ani Schmid, Eli Kłoda i Zosi Macura za śpiew a Marii Szubert za prowadzenie zespołu w czasie moich nieobecnosci, oraz Asi i Piotrowi Wiejom, którzy w najtrudniejszych momentach działalności byli podporą Zespołu. Asi i Piotrowi chcę podziękować również za wsparcie wokalne Zespołu w czasie jubileuszowego koncertu z okazji 10-lecia, który odbył się w Jaworzu 25 listopada br. Ponadto dziękuję Rafałowi Wienckowi za wkład w rozwój zespołu i za podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami podczas spotkania przy kawie po jubileuszowym koncercie w sali parafialnej w Jaworzu. Do „Cantate” należeli również: wspomniana wcześniej Krysia Dawid, Ala Zbieg, Piotr Tyrna, Marcin Pysz, Robert Wiencek, Ala Sikora, Andrzej Malik, Kasia Wiśniewska, Małgorzata Kukla, Iza Wieja, Ilona Pysz, Renia Penkała, Natalia Jankowska, Ela Gruszczyk, Renia Bohucka oraz Renia Holeksa. Jeżeli kogoś pominęłam to z góry przepraszam i proszę o zwrócenie mi uwagi. Jeżeli jesteście w posiadaniu zdjęć Zespołu szczególnie z początków działalności Zespołu to bardzo proszę o ich wypożyczenie.

Wszystkim obecnym „cantatowcom” pragnę serdecznie podziękować za to, że uczestniczycie w próbach, występach i macie wpływ na życie naszej grupy. Dziękuję, że możemy wspólnie wielbić Boga pieśnią i być dla siebie wzajemnie społecznością ludzi wierzących – przyjaciół! Dziękuję za rodzinną i czasami aż za bardzo beztroską atmosferę w czwartkowe wieczory! Od samego początku w Zespole nieprzerwanie śpiewa mój mąż Mirek, nieco krótszy staż ma moja siostra Jadzia - 9,5 roku oraz Ewa Kominek – 9 lat, którym dziękuję za wytrwałość i wsparcie. Prawie od samego początku śpiewa w Zespole również Iwona Holeksa, która pracując od roku w parafii w Wałbrzychu nie może uczestniczyć w naszych próbach. Chciałabym jej podziękować za prowadzenie koncertów jubileuszowych, oczywiście również za śpiew i akompaniament na akordeonie ale przede wszystkim za piękne i głębokie polskie przekłady piosenek z repertuaru fińskiego zespołu „Et cetera”. Dziękuję również członkom”Cantate” ze Starego Bielska, tj. Uli i Jankowi Śliwkom, Dorocie Gajęckiej oraz studiującemu obecnie we Wrocławiu Karolowi Śliwce za wierne uczestnictwo w życiu Zespołu. Jankowi dziękuję za pomoc w organizacji naszych wyjazdów oraz za przepisywanie nut natomiast Karolowi za pomoc w akompaniamencie na różnych instrumentach. Poza wymienionymi wyżej osobami obecnie do Zespołu zapisani są również: Klaudia Kobiela, Dorota Kominek, Ania Błachut, Justyna Bisok, Anita Milli, Kasia Lorek, Relka Kőnig, Agata Wiśniewska, Olga i Grzesiu Zipser, Ola i Dawid Banaszak, Iza Michalik, Krzysztof Labza, Arek Miklar, Tomasz Wróbel, Paweł Penkala i Jurek Zipser oraz studenci przebywający obecnie poza Parafią: Iza Heinrich, Kasia Stekla i Adam Kropek.

Chciałabym podziękować także naszemu obecnemu opiekunowi ks. Władysławowi Wantulokowi za umożliwienie i wsparcie działalności naszej grupy oraz za aktywny udział w obchodach naszego skromnego jubileuszu.

Serdecznie dziękuję naszym słuchaczom za cierpliwość i wyrozumiałość. Miło jest słyszeć często słowa podziękowań za śpiew podczas nabożeństw co daje siłę i zapał do dalszej pracy. A że wśród słuchaczy bardzo często są członkowie naszych rodzin to za ich obecność, wsparcie i pomoc szczególnie dziękuję.


Kiedy wspominam tamte chwile sprzed 10 lat to mam pewność, że to był i jest nadal mały fragmencik planu Pana Boga! Chwała niech będzie Najwyższemu za to! Mam nadzieję, że Dobry Bóg pozwoli nam dalej cieszyć się śpiewem na Jego chwałę oraz, że znajdą się słuchacze, którzy będą chcieli nas słuchać!

 

Kończąc moje wspomnienia pragnę ponowić zaproszenie skierowane do tych wszystkich, którzy lubią i chcą śpiewać aby do nas dołączyli. Drzwi sali parafialnej w Jaworzu są dla Was otwarte w każdy czwartek o godzinie 19. Serdecznie zapraszamy!


Małgorzata Penkala-Ogrodnik

 

Powrót